Информационо друштво
Посебан сегмент у нашој образовној политици има схватање да се свијет данас налази у дигиталној фази. Економија, информације и образовање су категорије које су практично постале глобалне, и то захваљујући информатичкој револуцији интензивираној у последњих десет година. Да бисмо разумјели, а потом и опстали у дигиталној ери, морамо адаптирати свој образовни систем чињеници да данашњи свијет није онакав какав је био до прије само десет година, али и да ће свијет за десет година бити још различитији него што је то данас.
- Информатизација јавне управе
С тим у вези, информатика треба заузети посебно мјесто у образовном систему Брчко дистрикта. Ми информатику и информационе технологије не доживљавамо само као прости школски предмет, чак ни као сегмент образовне политике. Напротив, информационо, односно дигитално друштво представља нашу програмску одредницу. И на овом мјесту се показује сва кохерентност наше политике: да бисмо могли имати модерну управу, морамо да имплементирамо е-управу; да бисмо могли имплементирати е-управу, морамо да имамо информатички писмено становништво. Према томе, Партија демократског прогреса је свјесна да нам предстоји 10 кључних реформских година у којима ћемо наше младе људе, систем и начин размишљања морати прилагодити дигиталној фази.
Информационе технологије представљају огромну привредну развојну шансу, и баш зато је важно да наш образовни систем уважи тај развојни потенцијал.
- Развој информационо-комуникационих технологија ( ИКТ)
Брчко дистрикт мора да уважи правце развоја модерних технологија и економије. Управо су информационе и комуникационе технологије примјер колико су образовање и привреда, заправо, повезани и колико је дуго занемарен овај сегмент стратешког развоја. Такође, управо на овом мјесту се показује и дугорочно стратешки важним принципијелно опредјељење ПДП-а за инклузијом свих друштвених група, а поготово младих и иновативних људи, у процесе доношења политичких одлука. Напросто, апсолутно је немогуће градити модерно друштво и исту такву економију, засновану на ИКТ-у, без младих, креативних, иновативних и едукованих људи који се сваки дан усавршавају на овом пољу.
Будући да смо на пољу дигиталног образовања и дигиталног друштва као заједница потпуни почетници, сви морамо да радимо заједно како бисмо имплементирали овај стратешки важан посао. Дакле, потребно је да школе и факултети, компаније и предузетници, политичари и органи јавне управе, синергијски раде и свако у свом домену чини конкретне напретке сваки дан како бисмо успјели да остваримо овај фундаментално важан циљ за модернизацију и свеукупан развој Брчко дистрикта.
Мјере које треба да омогуће убрзани развој ИКТ технологија су следеће:
ИКТ технологија треба постати подлога за развој паметног града;
Посебним мјерама подржавати факултете који покривају ИКТ сегменте да младима омогућимо образовање за послове будућности;
Боље опремити школе и подстицати истраживачки тип учења, а не пуко памћење чињеница. Само увођење предмета информатика није и не може бити довољно за креирање модерног образовања и конкурентне дигиталне економије;
Укинути све парафискалне намете да би се старт-апови (енгл: start–up) у овој области брже развијали и стварали додатну вриједност;
Развити инфраструктуру за масовно коришћење електронских услуга;
Створити услове за лакше оснивање IT центара;
Покретање start-up центара кроз пословне инкубаторе који олакшавају развој пословне идеје у бизнис;
Субвенционисање и пореске олакшице за покретање бизниса из IT области;
Законско дефинисање и заштита статуса фриленс рада кроз радни стаж и здравствено осигурање;
Осавремењавање образовног система јачањем информатичких гимназија и web технологија;
Законско омогућување средњошколцима из рачунарске струке да стичу искуство кроз запошљавање на непуно вријеме, односно плаћена пракса;
Финансирање и суфинансирање професионалне обуке и усавршавања кроз разне видове тренинга, семинара, студијских посјета итд.